Choď na obsah Choď na menu
 


Shady Records

Shady Records je americkou nahrávacou spoločnosťou špecializujúcou sa na hip-hop. Spolu so svojím manažérom Paulom Rosenbergom ju založil Eminem roku 1999 po vydaní albumu The Slim Shady LP. Label sa počas niekoľkých rokov svojej existencie stal veľmi úspešným, pretože sedem vydaných albumov získalo minimálne zlaté ocenenie podľa certifikácia spoločnosti RIAA.

História: 1999 - 2004

Potom, čo Eminem vydal album The Slim Shady LP, založil roku 1999, spolu so svojím manažérom Paulom Rosenbergom, vlastní nahrávaciu spoločnosť. Eminem hľadal príležitosť na zviditeľnenie svojej detroitskej rapovej skupiny D12 a Rosenberg s nadšením rozbiehal spoločnosť, čo viedlo k založeniu Shady Records. D12 sa stala prvou skupinou, ktorá začala pôsobiť pod Shady Records. Pretože spolu D12 a Eminem rapovali už od 90. rokov, tak si členovia sľúbili, že ak niekto z nich prerazí, vráti sa pre ostatných. Eminem bol prvým, kto sa dočkal úspechu a svoje slovo dodržal. V júni 2001 vydali D12 album Devil 's Night, ktoré sa stalo komerčne úspešným av rebríčku bilboardy 200 dosiahlo na prvé miesto. Ďalším umelcom, kto podpísal s labelom zmluvu, bol Obie Trice. Toho zoznámil s Eminemom člen skupiny D12 - Bizarre. Eminem ním bol ohromený a podpísal s ním zmluvu v júni 2001. Tým sa stal Obie Trice druhým členom Shady Records. Obie Trice na seba upozornil vďaka satirické piesni na spomínanom albume Devil 's Night.


Pri natáčaní filmu 8 Mile sa Eminem zoznámil s 50 Centom a dohovoril sa s ním, že si vypočuje jeho nahrávky. Potom je doniesol Dr Dre s ponukou spolupráce. Ten ponuku prijal, a tak sa stal 50 Cent prvým spevákom Shady Records a Aftermath Entertainment zároveň. Druhým albumom vydaným spoločnosťou Shady Records bol soundtrack k filmu 8 Mile. Mnoho nominácií a prvé miesto v kategórii najlepšia pieseň, ktoré vôbec po prvýkrát vyhrala hip-hopová pieseň, si odniesol prvý singel spoločnosti Shady Records "Lose Yourself". Druhým singlom bola pieseň "Wanksta" od 50 Centa, ktorá sa stala populárnou v spevákovom rodnom meste. V tomto období tiež Eminem uzavrel dohodu s DJ Green Lanterna, ktorý vydal roku 2002 prvý mixtape pod hlavičkou Shady Records s názvom Invasion! Zúčastnil sa tiež Eminemovej koncertného turné Anger Management Tour ako dídžej a ku koncu roka 2003 sa stal štvrtým členom Shady Records.

Tretím albumom v poradí bolo 50 centové Get Rich or Die Tryin 'vydané vo februári roku 2003 (bolo tiež vydané pod Aftermath Entertainment). Album sa stalo druhým najrýchlejšie sa predávajúcim v histórii USA, hneď po The Marshall Mathers LP od Eminema. O šesť mesiacov neskôr vydáva spoločnosť debutový album speváka Obieho Trice - Cheers. Napriek úspechu bol album považované za horšie než Get Rich or Die Tryin 'od 50 Centa. V rokoch 2002 - 2003 sa v Shady Records rozvinulo mnoho sporov. Napríklad problémy s benzínom, bývalým vlastníkom časopisu The Source. Ďalej potom stupňujúce sa problémy s raperom Roycom da 5'9 ", ktorý bol priateľom Eminema a D12.

Ku koncu roka 2003 sa Eminem a Dr Dre zoznámili s Atlantickým rapperom Stat Quo prostredníctvom jeho undergroundových mixtape. Hudba vzbudila v Eminemovi veľký záujem a potom, čo si ju vypočul aj Dr Dre, bola dohoda na spadnutie. Stat Quo sa stal druhým umelcom, ktorý sa zapísal pod krídla Shady Records a Aftermath Entertainment, hneď po 50 Centovi. Nasledujúci rok vyšla na svetlo sveta ďalší nahrávka od D12 - D12 World. Roku 2004 aj Eminem a Rosenberg uzavreli riskantné dohodu sa Sirius Satellite Radio, ktorí im pomohli rozbehnúť ich vlastné necenzurované hip-hopovej rádio Shade 45. Dýdžejové zo Shady Records a DJ Green Lantern dostali príležitosť k vlastnej show, zatiaľ čo 50 Centovi dýdžejové z G-Unit Records a DJ Whoo Kid hosťovali v G-Unit Radio.

2005 - 2009

Roku 2005 vydal 50 Cent svoje druhé album nazvané The Massacre, ktoré Trhlo rekord ako šiestej najrýchlejšie sa predávajúci album. Táto doska sa stala úspešnou a od titulu najpredávanejší album roka ju delilo iba 32 000 predaných kópií. V piesní z albumu Piggy Bank urazil 50 Cent niekoľko umelcov, vrátane Jadakiss. Spor medzi Jadakiss a 50 Centom viedol nepriamo k tomu, že DJ Green Lantern opustil Shady Records. Pár mesiacov po vydaní albumu The Massacre sa Jadakiss ukázal na natáčanie DVD, kde hovoril s DJ Green Lantern mobilom s hlasitým odposluchom, bez o tom Laterna vedel. DJ sa s ním poradil o tom, ako hádku vyriešiť. Keď bolo DVD vydané a Eminem prišiel na to, čo sa stalo, bol Lantern nútený opustiť Shady Records aj Shade 45 a jeho nadchádzajúce album Armageddon už nevyšlo pod hlavičkou Shady Records. Na Eminemovej turné Anger Management Tour 3, ktoré sa uskutoční v priebehu roka 2005, bol DJ Geeen Lantern vymenený za The Alchemist.


V auguste roku 2005 sa spojil Eminem s časopisom XXL a vydali špeciálne číslo nazvané XXL Presents Shade 45, ktoré bolo napísané špeciálne tak, aby uviedlo Shade 45 ako rádiovú stanicu a zároveň Shady Records ako nahrávacia spoločnosť. Obe ako celok, rovnako ako DJ z rádia G-Unit Radio a umelcov z labelu G-Unit Records. Výkonný producent XXL Jonathan Rheingold vyhlásil: "Typické magazíny vystavané okolo určitých umelcov neboli priaznivé, ale pretože Shade 45 je naozaj autentické a necenzurované rapové rádio, spojenie s XXL dáva zmysel." Ďalej povedal, že by to mohlo zaujímať fanúšikov rapu. Roku 2005 sa k Shady Records pripojil Bobby Creekwater, čo z neho urobilo šiesteho umelca spoločnosti a druhého atlantického rappera.

Na začiatku roku 2006 sa k Shady Records pripojil rapper Cashis, ktorý donútil Eminema, aby si poslúchol jeho dema. Neskôr toho istého roku vydal Obie Trice svoje druhé album Second Round 's on Me. Album sa bohužiaľ nestretlo s veľkým ohlasom, ako jeho debut. Zrejme kvôli stavu hip-hopového odvetví. Album prišlo s novým štýlom, zatiaľ čo prvý album bolo považované za trochu odľahčenejší. Second Round 's on Me bolo považované za viac seriózne, temné a ukazujúci odvážny život Obieho Trice.

Rok 2006 bol tiež veľkým rokom pre Shady Records ako celok. Kolovali reči, že Eminem mal už skôr rozpis s novým materiálom, ktorý mali prezentovať DJ Whoo Kid a The Alchemist. Tieto fámy kolovali niekoľko mesiacov. Nakoniec bolo oznámené, že Eminem bol tak nadšený novým materiálom, že sa rozhodol z neho urobiť oficiálny album nazvané Eminem Presents: The Re-Up. Album bolo dlho očakávané, až bolo nakoniec vydané v decembri 2006. Prvý singel albumu bol "You Nechcem Know", ktorý predstavil spolupráci rapperov 50 Centa, Lloyda Banksa a Cashise.


V máji roku 2007 vydal Cashis album The County Hound EP v snahe priviesť ľudí k svojej hudbe alebo aspoň získať o ňu záujem. Album bolo vydané ako limitovaná edícia. V septembri uzrelo svetlo sveta tretí album od 50 Centa - Curtis, ktoré súperilo s albumom The Graduation rapera Kanye Westa, ktoré vyšlo v ten istý deň. V júni 2008 sa Obie Trice oddelil od spoločnosti. Došlo k nedorozumeniu, kedy sa sa malo za to, že Obie Trice vo svojej piesni The Giant zaútočil na spoločnosť a Eminema, čo bolo neskôr vyvrátené. Oficiálne dôvod ukončenia tejto zmluvy bol, že majú rozdielny pohľad na smer vývoja spoločnosti. Rok 2009 potom priniesol odchod Bobbyho Creekwatera, ktorý práve pracoval na svojom debutovom albume A Brilliant Mistake.
 

2010 - súčasnosť


V tejto dobe bolo oznámené, že sa k Shady Records pripojí hip-hopová superskupina Slaughterhouse, ktorej členmi sú Crooked I, Joe Budden, Joëlle Ortiz a Royce da 5'9 ". A práve Royce potvrdil rokovania svojej kapely s Eminemovým labelom, ktorá mala vyústiť v podpis zmluvy. Slaughterhouse spolupracovali s Eminemom na doske Recovery, kedy sa objavili po jeho boku v bonusovej skladbe "Session One". Dňa 12. januára 2011 sa na obálke nového čísla časopisu XXL objavil Eminem sa Slaughterhouse a raperom Yelawolfem. Tým bolo potvrdené, že sa stali novými členmi Shady Records. 2. marca potom bol vydaný nový song nazvaný "2.0 Boys", na ktorom účinkoval Eminem, Yelawolf a Slaughterhouse.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.